Festivalen på plats i Cannes

På plats i Cannes kommer våra medarbetare se över 100 filmer för att förhoppningsvis kunna plocka med sig några guldkorn tillbaka till den 40:e Göteborg Film Festival. Utöver det medverkar Nostradamus med ett seminarie på Marché du Cannes, deltar i Producers Workshop: Co-Pro Markets Catch-Up och branschseminarium samt Producers Network. Och som grädde på moset ställer vi traditionsenligt till med stor nordisk fest på croisetten tillsammans med filmfestivalen i Haugesund. Vi ses på rivieran!

SE BILDER FRÅN DEN NORDISKA FESTEN HÄR

Följande medarbetare finns på plats:

Jonas Holmberg, Konstnärlig ledare (10-18 maj)
jonas.holmberg@giff.se

Mirja Wester, Festivalchef (14-18 maj)
mirja.wester@giff.se

Johan Blomqvist, Programchef internationell film (10-18 maj)
johan.blomqvist@giff.se

Cia Edström, Branschansvarig (11-19 maj)
cia.edstrom@giff.se

Olle Agebro, Draken Film (12-20 maj)
olle.agebro@giff.se

Nathalie Bödtker-Lund, Festivalproducent (13-18 maj)
nathalie.bodtker-lund@giff.se

Freddy Olsson, Programmedarbetare (10-20 maj)
freddy.olsson@giff.se

Camilla Larsson, Programmedarbetare (15-19 maj)
camilla.larsson@giff.se


Johanna Koljonen, Nostradamus Project (11-15 maj)
johanna.koljonen@rundfunkmedia.se


SEMINARIUM MED NOSTRADAMUS I CANNES
// 14 maj // 14.00-16.00 // Village International Pantiero side - Pavilion 201
NEXT: The Audience Mindset – a Creative Renaissance for Filmmaking, Funding and Distribution

Läs mer om seminariet och deltagarna här.

Ladda ner hela programmet för NEXT här.


Nostradamusprojektet ser in i framtiden och samlar analyser från branschexperter, kreatörer och chefer genom rapporter och seminarium. Läs mer om Nostradamus här.

cannes-2016-606px.png
fest-webb.png
_dsc8422.jpg
_dsc8393.jpg
_dsc8324.jpg
_dsc8226.jpg
_dsc8213.jpg
_dsc8128.jpg
_dsc8234.jpg
_dsc8424.jpg